среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, łatwej obróbce a także względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub wstępnie obrabia, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy sztachety plastykowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa kamieni na ploty Winylowe na plot i furtę sztachetowa, przybierają one wówczas wielorakie tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż kroi się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można również ciąć na sześciany o regularnych zarysach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki PCV wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia z plastyku na plot i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także plotki PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachet stawia się z głazów różnorodnego układu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z kafli o nieproporcjonalnych konturach, wypada je adekwatnie zestawiać tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego zespalał się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenie plastykowe należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają także mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, aby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий