понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie albo jak kto woli ��ywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty przeważnie pełnia role ogrodzenia, niemniej jednak częstokroć służą także za ozdobę. Z reguły takie ogrodzenia Winylowe buduje się w nasłonecznionych elementach, w których prędko rosną i silnie gęstnieją. Co niemiara powabu maja tez takie rosnące ogrodzenia, które prowadza przez cieniste zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści z transparentna gdzieniegdzie plątanina gałązek ewentualnie kwiatami aranżują zajmujące wzrok obrazy, zaś rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer nieopodal takiego parkanu wycisza oraz rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie są w skwerze, oraz nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć również ekspansywnie kwitną, jednakże potrzebują również dużo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia PCV zdołają być niezwykle cienkie, jednak wypada je regularnie zmniejszać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie konstruuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie kiełkuje,
•cyklicznie podcinany porządnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek tworzy niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie PCV stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe plot było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий